انواع کیست سینه در زنان و روش های درمان آن

انواع کیست سینه در زنان و روش های درمان آن

کیست سینه می تواند منبع نگرانی، سردرگمی و ناراحتی زنان باشد. به همین دلیل است که شناخت انواع کیست سینه، علل و روش های درمان آن مهم است. کیست سینه در بین زنان بسیار شایع است و هر زنی در هر مقطعی از زندگی خود ممکن است به آن مبتلا شود.


انواع مختلفی از کیست پستان وجود دارد و هر نوع دارای علائم، علل و روش های درمانی خاص خود است.

دانستن انواع مختلف و درمان های مرتبط با آن ها برای پزشکان ضروری است تا توصیه ها و راهنمایی های مناسب را به بیماران ارائه دهند.

از این‌رو تصمیم داریم در ادامه این مطلب شما را با کیست سینه، انواع آن و روش‌های درمان آن‌ها آشنا کنیم، پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.

به طور کلی دو نوع اصلی کیست پستان وجود دارد:

ساده (خوش خیم) و پیچیده (بدخیم). کیست‌های ساده پستان معمولاً با مایع بی‌ضرر پر می‌شوند و می‌توانند اندازه ‌شان از آن‌هایی که فقط در سونوگرافی یا ماموگرافی قابل مشاهده هستند تا آن ‌هایی که به اندازه ‌ای بزرگ هستند که با دست قابل لمس باشد، متفاوت باشد.

از سوی دیگر، کیست پیچیده سینه ممکن است با یک توده جامد پر شود که می تواند نشان دهنده یک مشکل پزشکی جدی تری مانند سرطان باشد.

درمان کیست های ساده سینه شامل آسپیره کردن کیست با استفاده از سوزن یا برداشتن آن با جراحی است. کیست پستان پیچیده اغلب با استفاده از شیمی درمانی، پرتودرمانی یا جراحی بسته به نوع تومور موجود در داخل کیست درمان می شود.

برای زنان مهم است که در صورت مشکوک بودن به هر نوع بیماری، برای تشخیص و درمان مناسب به دنبال مشاوره پزشکی باشند.

جالب است به دانید کیست ‌های سینه معمولاً خوش‌خیم هستند و می‌توانند توسط عوامل زیادی ایجاد شوند، از تشکیل بافت‌های خوش‌خیم گرفته تا عدم تعادل هورمونی.

در موارد خاص، این کیست ها می توانند باعث ناراحتی قابل توجهی شوند و در صورت عدم درمان حتی ممکن است منجر به عوارضی برای سلامتی شوند.

بنابراین برای زنان مهم است که انواع مختلف کیست‌ های سینه را که ممکن است به مراقبت پزشکی نیاز داشته باشند و روش‌های درمانی موجود را بشناسند. در این مقاله، انواع کیست سینه در زنان و روش های درمان آن، را بررسی می‌کنیم. پس پیشنهاد می کنم حتما در ادامه همراه باشید.


کیست سینه چیست؟

کیست پستان چیست؟

کیست سینه چیست : کیسه های پر از مایعی هستند که در بافت پستان تشکیل می شوند. آن ها معمولاً خوش خیم و بدون درد هستند، اما می توانند باعث ناراحتی یا علائم دیگر شوند. زنان در هر سنی ممکن است دچار کیست سینه شوند.

این کیست‌ها در زنان 40 تا 49 ساله شایع ‌تر است. درک علائم، علل و گزینه‌های درمانی مرتبط با کیست سینه بسیار مهم است تا بتوانید در صورت لزوم آنها را شناسایی و درمان کنید.

مشاوره با خانم دکتر جلیلی فوق تخصص جراحی سینه تهران  میتواند کمک بزرگی در زمینه جراحی های مرتبط با پستان برای شما باشد.


علل تشکیل کیست سینه چیست؟

علل تشکیل کیست سینه چیست؟

تشکیل کیست پستان می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، انتخاب سبک زندگی و تاثیرات محیطی باشد.

در حالی که هیچ دلیل واحدی برای تشکیل کیست سینه وجود ندارد، برخی تحقیقات نشان می دهد که کیست‌ها می‌توانند با جمع شدن مایع در مجاری شیر به دلیل تغییرات هورمونی در طول چرخه قاعدگی ایجاد شوند.

علاوه بر این، ضربه یا جراحی سینه می تواند باعث تجمع مایع و ایجاد کیست سینه شود. رژیم غذایی نامناسب، سیگار کشیدن و قرار گرفتن در معرض تشعشع نیز ممکن است از دلایل احتمالی کیست سینه باشند.

از جمله علل تشکیل کیست سینه به طور کلی عبارت است از:

 • افزایش اندازه سینه به دلیل ژنتیک یا دارو ها
 • سطوح بالای هورمون ها در طول سندرم پیش از قاعدگی (PMS)
 • تغییرات فیبروکیستیک در بافت پستان
 • چاقی، بارداری، یائسگی

  حضور دکتر رقیه جلیلی در سومین کنگره تازه‌های جراحی پستان، دانشگاه علوم پزشکی 

انواع کیست سینه

انواع کیست سینه

کیست سینه یکی از رایج ترین انواع توده های سینه است. تشخیص اینکه چه نوع کیست سینه دارید بدون کمک یک متخصص ممکن است دشوار باشد.

انواع مختلفی از کیست سینه وجود دارد که هر کدام مجموعه ای از علائم و ملاحظات خاص خود را برای درمان دارند.

درک انواع مختلف، علل و درمان های موجود برای هر نوع می تواند به شما کمک کند تا در مورد نحوه مراقبت از سلامت خود تصمیمی آگاهانه بگیرید.

انواع کیست سینه عبارت اند از:

 • پاپیلوماس
 • فیبرودنوماس
 • کیست فیبروستیک

انواع کیست سینه از لحاظ اندازه

 • میکروکیست ها

  این نوع از کیست سینه بسیار کوچک بوده و فقط با انجام تست های تشخیصی از قبیل: تصویر برداری با سونوگرافی و ماموگرافی قابل تشخیص هستند.

 • ماکروکیست ها

ماکروکیست ها  به راحتی قابل احساس هستند، زیرا به اندازه کافی بزرگ می باشند. این نوع از کیست ها به مرور رشد کرده و قطر آن ها در نهایت به 2.5 تا 5 سانتی متر خواهد رسید.

بهترین جراح سرطان سینه در تهران


چه افرادی بیشتر درگیر کیست پستان می شوند؟

چه افرادی بیشتر درگیر کیست پستان می شوند؟

گاهی از افرادی که بیشتر در معرض ابتلا به کیست پستان هستند، مهم است. به این ترتیب، زنان بین 35 تا 50 ساله با بافت سینه متراکم بیشتر احتمال دارد از این عارضه رنج ببرند. زنانی که سابقه خانوادگی سرطان سینه دارند، بیشتر از زنانی که سرطان سینه ندارند، به این بیماری مبتلا می شوند.

علاوه بر این، برخی از زنان ممکن است به دلیل عدم تعادل هورمونی یا سایر مشکلات سلامتی مانند چاقی یا دیابت، بیشتر مستعد ایجاد کیست باشند. آگاهی در مورد عوامل خطری که ممکن است منجر به ایجاد کیست شود، مهم است تا در صورت نیاز به سرعت در جهت درمان قدم برداریم.


 


تفاوت کیست سینه با توده

تفاوت کیست سینه با توده

سینه‌ های زنان دارای مجاری، لوبول ‌ها و بافت همبند هستند که به دلیل تأثیرات هورمونی مستعد تغییرات هستند.

گاهی اوقات، این تغییرات منجر به ایجاد کیست یا توده پستان می شود. کیست‌ها و توده‌های پستان ویژگی‌های مشترک بسیاری دارند، اما درک تفاوت بین آن ها برای تشخیص و درمان مناسب ضروری است.

کیست سینه کیسه ای پر از مایع است که می تواند در مجاری شیر یا اطراف ناحیه تولید شیر ایجاد شود.

این معمولا بدون درد است و اغلب می تواند خود به خود از بین برود. از سوی دیگر، توده مجموعه ای جامد از سلول هاست که می توانند رفتارهای متفاوتی داشته باشند.

سونوگرافی برای تعیین اینکه آیا آن چه شما احساس می کنید کیست یا توده پستان است توصیه می شود، زیرا ممکن است در برخی موارد بیوپسی نیز مورد نیاز باشد. دانستن تفاوت بین کیست سینه و توده، کلید درمان مناسب در صورت لزوم است.


علائم کیست سینه

علائم کیست سینه

از جمله مهم ترین علائم کیست سینه عبارت است از:

 • ایجاد توده یا برآمدگی گرد یا بیضوی که به‌راحتی حرکت می‌کند.
 • ترشحات نوک سینه که ممکن است زرد، قهوه ای، شفاف یا کدر باشند.
 • کم شدن اندازه کیست سینه و برطرف شدن علائم پس از دوره عادت ماهیانه.
 • افزایش سایز کیست سینه و زیاد شدن حساسیت سینه قبل از دوره عادت ماهیانه.
 • ورم، درد سینه یا حساسیت پذیر بودن آن، مخصوصا در اطراف ناحیه ای که توده در آن تشکیل شده است.

آیا کیست سینه در شیردهی اختلال ایجاد می کند؟

آیا کیست سینه در شیردهی اختلال ایجاد می کند؟

کیست‌های سینه می‌توانند هنگام شیردهی مشکل ایجاد کنند، زیرا می‌توانند اتصال صحیح نوزاد را با بافت سینه سخت کنند.

اگر کیست هایی در بافت وجود داشته باشد که مانع از چفت شدن مناسب می شود، شیردهی می تواند دردناک باشد.

البته کیست سینه در صورتی که بیش از حد بزرگ، حساس یا عفونی شود می تواند در شیردهی اختلال ایجاد کند. با این حال، کیست سینه را می توان بدون تداخل با شیردهی مدیریت و درمان کرد.


روش های دقیق برای تشخیص کیست سینه

روش های دقیق برای تشخیص کیست سینه

تشخیص دقیق کیست پستان در مورد سلامت زنان از اهمیت بالایی برخوردار است.

روش‌های مختلفی برای تشخیص کیست پستان از جمله: معاینه فیزیکی، آزمایش ‌های تصویر برداری و ماموگرافی سه ‌بعدی، وجود دارد.

با ترکیب ابزار ها و روش‌ های متعدد، مانند معاینه فیزیکی دقیق برای جستجوی هرگونه توده یا ضایعه، آزمایش‌های تصویر برداری مانند اشعه ایکس، ام‌آر‌آی و اولتراسونوگرافی برای بررسی داخل بافت، فناوری ‌های نو ظهور مانند ماموگرافی سه بعدی برای به حداقل رساندن قرار گرفتن در معرض تشعشعات و ارائه بیشتر جزئیات در مورد بافت متراکم؛ پزشکان می توانند کیست سینه را به دقت تشخیص دهند.

در ادامه به بررسی دقیق مهم ترین روش های تشخیص کیسته سینه، خواهیم پرداخت.

 • معاینه پستان

معاینه پستان بخش مهمی از سلامت زنان است که به پزشکان امکان می دهد توده ها یا سایر ناهنجاری هایی را که ممکن است نشان دهنده کیست پستان یا سرطان باشد را تشخیص دهند.

با انجام معاینه فیزیکی سینه‌ها، پزشکان می‌توانند هرگونه بی‌نظمی در اندازه، بافت، شکل یا حتی نواحی حساسی که ممکن است به وجود کیست اشاره داشته باشد را بررسی کنند.

توجه به این نکته ضروری است که همه توده ها سرطانی نیستند و بسیاری از آن ها فقط توده های خوش خیم مانند کیست هستند. به این ترتیب، انجام معاینات منظم به منظور تشخیص زودهنگام هرگونه تغییر در سینه ها ضروری است تا در صورت لزوم گزینه های درمانی را دنبال کنید.

 • تصویر برداری

تصویر برداری سینه به یکی از مهم ترین روش ها، برای تشخیص کیست پستان تبدیل شده است. با استفاده از این روش، می‌توان طیف وسیعی از کیست‌ ها، از توده‌ های خوش‌خیم کوچک تا توده ‌های درمانی بزرگ ‌تر را به‌ دقت شناسایی و تشخیص داد.

تصاویر گرفته شده اطلاعات مهمی را در اختیار پزشکان قرار می دهد و به آن ها اجازه می دهد در مورد درمان و نظارت بر بیماران تصمیمات دقیق تری بگیرند.

علاوه بر این، تکنیک ‌های تصویربرداری می‌تواند برای بیمارانی که در معرض خطر هستند یا سابقه سرطان پستان دارند، مفید باشد، زیرا به پزشک اجازه می‌دهد تغییرات یا ناهنجاری ‌ها را زود تر و دقیق ‌تر از روش ‌های دیگر ببینند.

از طریق تشخیص زود هنگام، پزشکان می توانند مناسب ترین روش های درمانی را برنامه ریزی کنند و در عین حال خطرات را به حداقل برسانند. این امر نقش تصویربرداری در نجات جان افراد برجسته می کند.

 • آسپراسیون با استفاده از نیدل مخصوص

آسپیراسیون با استفاده از نیدل مخصوص، بدون شک یکی از سریع ترین روش ها برای تشخیص تفاوت کیست ها و توده های پستانی می باشد.

کاربرد این روش به این صورت است که اگر در طی فرایند نمونه برداری مایع شفاف از درون توده خارج شود ، ممکن است این توده ی پستانی بی خطر بوده و در نتیجه تجمع آب میان بافتی (کیست) ایجاد شده باشد.


درمان کیست سینه در زنان

درمان کیست سینه در زنان

درمان کیست سینه در زنان، بستگی به شرایط بیمار دارد. با مراجعه به پزشک معالج و پس از بررسی های فیزیکی و سایر روش های تشخیصی که بنا بر نظر پزشک، ذکر می شود، در آخر بهترین راه حل به شما پیشنهاد خواهد شد.

از جمله درمان های معمول شامل موارد زیر می باشد که عبارت است از:

 • درمان‌ های دارویی
 • درمان ‌های خانگی و حمایتی
 • درمان ‌های تهاجمی از قبیل: جراحی
 • درمان بر اساس جدید ترین متد های غیر تهاجمی

پیشگیری از تشکیل کیست سینه

پیشگیری از تشکیل کیست سینه

با این که به طور دقیق نمی توان گفت که چه کسانی مستعد کیست سینه هستند، اما بانوان می توانند با استفاده از یک سری نکات از تشکیل کیست سینه در خود، جلوگیری نمایند که این نکات شامل موارد زیر می باشد:

 • تغذیه سالم
 • ورزش کردن
 • بستن سوتین های مناسب
 • شیر دادن به نوزاد
 • ماساژ سینه با استفاده از روغن های گیاهی

همیشه در مورد هر بیماری این جمله که پیشگیری بهتر از درمان است، در مورد کیست زنان نیز صدق می کند. پس به راحتی می توان با تغییر عادت های غذایی، ترک سیگار، ورزش کردن، چکاپ های منظم و دقیق، سلامتی خود را حفظ نموده و در صورت مشاهده هر گونه مورد مشکوک، به پزشک متخصص سینه مراجعه نمایید.

 

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید