مزایا و عوارض پروتز سینه

مزایا و عوارض پروتز سینه ، نکاتی که قبل از پروتز سینه باید بدانید

پروتز سینه‌، مانند هر عمل جراحی، عوارضی دارد که بهتر است قبل از اینکه آن را انتخاب کنید به طور کامل با عوارض آن آشنا شوید.


پروتز سینه یکی از روش‌های خلاص شدن از سینه‌های کوچک و بد فرمو افتاده است که به شما این امکان را می‌دهد که سینه‌هایی با اندازه مناسب و خوش فرم داشته باشید.

در ادامه این مطلب علاوه‌بر آشنایی شما با پروتز سینه و مزایای آن، شما را با عوارضی که این روش دارد نیز آشنا کنیم. پس ادامه این مطلب را از دست ندهید.

هنگامی که صحبت از پروتز سینه می‌شود شاید سوالات زیادی از این دست به ذهن شما خطور کند که

پروتز سینه چیست؟

عوارض پروتز سینه چیست و چه محدودیت‌هایی دارد؟

پروتز سینه در چه مواردی لازم است؟

مزایای پروتز سینه چیست؟

دوره نقاهت جراحی پروتز سینه چقدر است؟

اگر به دنبال یافتن پاسخ این سوالات هستید با ادامه این مطلب همراه شوید تا به تمامی این سوالات پاسخ دهیم.


پروتز سینه چیست؟

پروتز سینه چیست؟

شکل‌دهی سینه به روش پروتز سینه را می‌توان به روشی ساده تعریف کرد که در آن یک سیلیکون یا ژل واجد شرایط از طریق برش ایجاد شده در زیر سینه وارد بافت سینه می‌شود و به آن شکل یا فرم دلخواه را خواهد داد.

برای شبیه‌سازی شکل طبیعی سینه و بدن، پزشک ممکن است از یک نرم‌افزار عکس سه بعدی استفاده کند تا نتیجه قبل از جراحی ظاهر آن مشخص شود.

برای تغییر شکل، بزرگ کردن یا کاهش سایز سینه، باید شکل و اندازه سینه ایده‌آل خود را انتخاب کنید و از پروتز طبیعی سینه محافظت کنید.

پروتزهای سفارشی

در پروتزهای سفارشی، شکل سینه‌ها متناسب با نیاز و سلیقه شما طراحی می‌شود. پروتزهای سفارشی سینه دقیقاً متناسب با دیواره قفسه سینه ساخته می‌شوند تا وزن پروتز دقیقا مطابق میل شما باشد.

در یک پروتز سفارشی می‌توانید رنگی انتخاب کنید که رنگ پوست شما مطابقت داشته باشد در غیر این صورت، اگر مایل به استفاده از پروتز معمولی هستید، ممکن است یافتن رنگ پروتز متناسب با رنگ پوست برای شما دشوار باشد.

پروتزهای سینه با سرم نمکی یا ژل سیلیکونی پر می‌شوند و حالت کیسه‌ای گرد دارند.


پروتز سینه مناسب چه افرادی است؟

پروتز سینه مناسب چه افرادی است؟

زنان به اندام و زیبایی بدن خود توجه زیادی نشان می‌دهند. گاهی اوقات، برخی زنان به دلیل نامتقارن بودن سینه‌ها یا به علت شیر دادن به نوزاد و تغییر فرم سینه‌ها به انجام عمل جراحی پروتز سینه فکر می‌کنند. با وجود این، نگران عوارض پروتز سینه هستند و می‌خواهند که اطلاعات و تحقیقات خود را در این باره کامل کنند.

بیشتر زنان به دلیل افتادگی سینه‌ها یا برای کوچک کردن یا بزرگ کردن سایز سینه‌ها پروتز سینه انجام می‌دهند. در هر صورت، این عمل بیشتر برای افرادی مناسب است که مشکلات زیر را داشته باشند.

 • افرادی با نقص مادرزادی که فقط یک سینه دارند
 • افرادی که به دلایل مادرزادی و ژنتیکی سینه‌های نامتقارن یا غیرطبیعی دارند.
 • کوچک بودن پستان‌ها به دلیل مشکلات هورمونی
 • افرادی که یک سینه، بخشی از آن یا هر دو سینه خود را به دلیل بیماری سرطان یا بیماری دیگر از دست داده‌اند.
 • افرادی که سینه‌های افتاده دارند.

مزایای پروتز سینه

مزایای پروتز سینه

همانند هر عمل زیبایی دیگری، عمل جراحی پروتز سینه نیز مزایایی دارد. مهم‌ترین مزیت عمل جراحی پروتز سینه بهبود اعتماد به نفس فرد است. اما مزایای دیگر پروتز سینه عبارتند از:

 • پروتز سینه باعث پر شدن سینه‌ها و برجسته کردن آنها در افرادی می‌شود که سینه‌های کوچک یا افتاده‌ای دارند.
 • پروتز سینه به تعادل اندام‌ها و رفع نامتقارن بودن سینه‌ها کمک می‌کند.
 • عمل جراحی پروتز سینه به زیبایی ظاهری سینه و افزایش اعتماد به نفس کمک می‌کند.
 • محدودیت‌های عمل پروتز سینه
 • در صورتی که فرد مراجعه‌کننده به بیماری‌های مزمن مبتلا باشد، در بدن او التهاب وجود داشته باشد، در دوره شیردهی باشد و شرایط جسمی مناسبی نداشته باشد عمل جراحی نباید انجام شود.

نکات مهم پس از عمل پروتز سینه

نکات مهم پس از عمل پروتز سینه

به طور کلی، جراحی پروتز سینه یک عمل زیبایی است و مانند سایر جراحی‌ها ممکن است با عوارض پروتز سینه نیز مواجه شوید. در ایران این عمل به صورت تخصصی و با کمترین عارضه انجام می‌شود.

با وجود این، بعد از جراحی احساس درد می‌کنید، اگرچه شدت این درد به آستانه تحمل درد هر فرد بستگی دارد. اما به طورکلی درد شما معمولا با مسکن‌های بدون نسخه مانند ژلوفن و غیره تا حد زیادی تسکین می‌یابد. فرم‌دهی سینه از نظر روانی به افزایش عزت نفس زنان کمک می‌کند.

چند روز پس از جراحی به توصیه پزشک، شما مجاز هستید لباس زیر فیبری سبک بپوشید. پس از شش تا هشت ماه، می‌توانید به پوشیدن لباس زیر غیر رسمی هستید.

زنانی که تحت عمل جراحی سرطان سینه قرار گرفته‌اند باید از سوتین ماستکتومی استفاده کنند. حتما یک سوتین ماستکتومی مناسب که بتواند وزن سینه را تحمل کند انتخاب کنید.

سینه باید با صابون ملایم و آب گرم شسته شود و پس از آن به آرامی خشک شود. پروتز سینه تا 5 سال دوام می‌آورد، اما در صورت کاهش یا افزایش وزن به پروتز یا سوتین با اندازه جدید نیاز خواهید داشت.


عوارض پروتز سینه چیست؟

عوارض پروتز سینه چیست؟

اگرچه عمل جراحی پروتز سینه فواید و مزایای خاص خود را دارد اما بدون ضرر و عارضه نیست. در ادامه، به برخی از رایج‌ترین عوارض پروتز سینه می‌پردازیم.

 • کبود شدن سینه‌ها

پس از انجام عمل‌های جراحی مانند پروتز سینه که برای زیبایی انجام می‌شوند سینه‌های شما کبود شده و گاهی اوقات متورم می‌شود. این کبودی‌ها معمولا تا چندین هفته باقی می‌مانند و سپس خود به خود از بین می‌روند.

 • متورم شدن سینه‌ها

یکی دیگر از عوارض عمل پروتز سینه ورم کردن سینه‌ها است. ورم سینه‌ها به تدریج و با گذشت زمان کم می‌شود. در برخی موارد، ورم سینه چندین ماه طول کشیده و تا 3 ماه باقی می‌ماند.

 • سفتی زیاد سینه

  حضور دکتر رقیه جلیلی در سومین کنگره تازه‌های جراحی پستان، دانشگاه علوم پزشکی 

گاهی اوقات فرد پس از انجام عمل جراحی سینه سفت شدن زیاد سینه‌ها را تجربه می‌کنند. در چنین شرایطی بهتر است با پزشک خود مشورت کنید و در صورت اجازه، حرکات مخصوص برای ماساژ این قسمت را انجام داده تا سفتی آنها کاهش یابد.

رفع این مشکل زمان‌بر است. به همین دلیل باید هر روز و به طور منظم سینه‌ها را ماساژ دهید تا به نتیجه دلخواه برسید.


 • بی‌حس شدن سینه‌ها

یکی از رایج‌ترین عوارض پروتز سینه بی‌حس شدن سینه‌ها پس از انجام عمل جراحی است. در واقع، شما پس از عمل قسمت‌هایی مانند اطراف یا خود نوک سینه دچار بی‌حسی می‌شوید. این موضوع باعث نگرانی بسیاری از افراد می‌شود.

گاهی اوقات، این عارضه به دلیل شوک ناشی از عمل جراحی و آسیب به عصب این ناحیه رخ می‌دهد. در بسیاری از افراد، این مشکل پس از چند ماه کمی بهبود می‌یابد. در برخی افراد این احساس بی‌حسی و احساس کرخ دائمی خواهد بود.

 • ناصاف و ناهمگون بودن سینه‌ها

یکی دیگر از عوارض پروتز سینه، ناصاف و ناهمگون بودن سینه‌ها است. علاوه بر این، شکل مصنوعی سینه‌ها ممکن است پس از عمل جراحی کاملا مشخص باشد و بسیاری از این موضوع ناراحت شوند.

 • نامتقارن بودن سینه‌ها 

اگرچه بسیاری از جراحان زیبایی برای متقارن شدن فرم سینه‌ها تلاش زیادی انجام می‌دهند اما همیشه سینه‌ها حالت متقارن به خود نمی‌گیرند که این مشکل نیز یکی از عوارض جانبی عمل پروتز سینه به شمار می‌آید. همخوانی و تقارن بین نوک سینه‌ها و دو سینه‌ به روش مورد استفاده در عمل جراحی بستگی دارد اما پزشکان احتمال اینکه بتوانید بعد از عمل جراحی به نوزاد خود شیر دهید را تضمین نمی‌کنند.

 • گوشت اضافه

اگر بدن شما مستعد تولید گوشت اضافه باشد ممکن است پس از جراحی پروتز سینه نیز این اتفاق رخ دهد. جلوگیری از این اتفاق و حتی پیشگیری آن تا حد زیادی امکان‌پذیر نیست.

جراح زیبایی پس از پایان عمل برای شما آنتی‌ بیوتیک  تجویز می‌کند تا از بروز عفونت در این ناحیه جلوگیری شود. با وجود این ممکن است پس از عمل و حتی با مصرف آنتی بیوتیک عفونت‌های خفیفی را تجربه کنید.

 • ایجاد لخته خون در سینه‌ها

یکی از عوارض بسیار نادری که پس از عمل پروتز سینه ممکن است رخ دهد لخته شدن خون است. برای پیشگیری از بروز این مشکل، ماساژ پاها در هنگام عمل و حتی بعد از جراحی توصیه می‌شود. داشتن فعالیت‌های سبک بعد از عمل جراحی لازم است و بهتر است که فردی که جراحی روی او صورت گرفته است یک‌جا و بی‌تحرک نباشد.


دیگر عوارض پروتز سینه

دیگر عوارض پروتز سینه

 • باقی ماندن جای زخم در ناحیه جراحی
 • عفونت کردن
 • تجمع خون یا خونریزی
 • تاخیر زیاد در ترمیم و بهبود جای جراحی
 • بی‌حس شدن سینه و نوک سینه
 • مشاهده یک کپسول بزرگ یا ضخیم در اطراف ناحیه پروتز شده
 • پارگی دیواره پروتز
 • خطرات ناشی از بیهوشی قبل از عمل
 • جمع شدن مایع در اطراف ناحیه پروتز شده
 • درد شدید پس از پروتز سینه
 • ایجاد لخته‌های وریدی
 • احتمال نیاز به ترمیم و عمل دوباره

با این حال، به خاطر داشته باشید که این عوارض برای بسیاری از افراد رخ نمی‌دهد و شما ممکن است هیچ گونه عارضه‌ای جز درد بعد از عمل را تجربه نکنید. مواردی که ذکر شد عوارض احتمالی عمل پروتز سینه هستند و به طور قطع نمی‌توان گفت که شما یک یا چند مورد از آنها را تجربه خواهید کرد.

همه چیز به جراح و نوع واکنش بدن شما به این نوع عمل بستگی دارد.

همانطور که در این مطلب مطالعه کردید بسیاری افراد به دلایل مختلف و برای بهبود ظاهر بدن و افزایش اعتماد به نفس خود به پروتز سینه روی می‌آورند.

با وجود این، درست مانند هر عمل زیبایی دیگری باید از واقعیت‌ها و مزایا و عوارض پروتز سینه آگاه باشید.

نکته‌ای که باید قبل از اقدام برای انجام عمل جراحی پروتز سینه به آن توجه کنید انتخاب جراح و متخصص زیبایی است که کار خود را به بهترین شکل انجام دهد تا کمترین عارضه و مشکل پس از عمل را داشته باشید.

در نهایت مشاوره با خانم دکتر جلیلی فوق تخصص جراحی سینه تهران  میتواند کمک بزرگی در زمینه جراحی های مرتبط با پستان برای شما باشد

 

 

 

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید