لیفت سینه (ماستوپکسی)

لیفت سینه (ماستوپکسی)

جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی، یک عمل جراحی برای بالا بردن و خوش فرم کردن سینه‌های افتاده است. با از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست، سینه‌ها اغلب فرم زیبا و سفتی خود را از دست داده و به تدریج دچار افتادگی می‌شوند. ماستوپکسی همچنین می‌تواند اندازه‌ی آرئول (هاله‌ی تیره‌‌ی اطراف نوک سینه) را کاهش دهد. اگر سینه‌های شما کوچک هستند و یا حجم خود را از دست داده‌اند ( به عنوان مثال پس از زایمان)، انجام عمل بزرگ کردن سینه همراه با ماستوپکسی می‌تواند به طور همزمان، سفتی و سایز آن‌ها را افزایش دهد.


افتادگی سینه یکی از معضلاتی است که زنان با آن مواجه اند. دلایل افتادگی سینه میتواند ارثی باشد یا به دلیل شیردهی اتفاق بیوفتد. زمان بارداری و شیردهی و پس از آن باعث می شود رباط های فیبری شکل که سینه ها را به شکل نرمال نگه می دارند از بین بروند و پوست برای برگشتن یا کوچک شدن به حالت قبلی دیگر ان رباط های فیبری شکل را ندارد، سینه های بدون تکیه گاه در پوست کشیده می نشینند و نیروی جاذبه  سبب افتادگی بیشتر آن می شود. جالب است بدانید که افزایش وزن و سپس کاهش آن می تواند همین تاثیر را داشته باشد. روند پیری نیز همینطور است، به همین دلیل است که زنان از ظاهر افتادگی سینه خود متنفرند. و به دنبال راهی برای درمان همیشگی آن هستند. 

فهرست مطالب

1.لیفت سینه

2.کاندیدای لیفت سینه چه کسانی هستند؟

3.مشاوره پیش از جراحی لیفت سینه

4.هدفتان از جراحی لیفت سینه چه می باشد

5.اقدامات و مراقبت های قبل از جراحی لیفت سینه

6.پیش از جراحی، رعایت و انجام موارد زیر از بیمار خواسته می شود

7.در لیفت سینه چه کارهایی نمی تواند انجام دهد؟

8.نتیجه جراحی لیفت سینه

9.لیفت سینه و بارداری


1.لیفت سینه / ماستوپکسی

لیفت سینه که به ماستوپکسی نیز معروف است، عملی است که با خارج کردن و سفت کردن بافت سینه ها اقدام به بالا کشیدن آنها با روشی تخصصی می نماید. پس از این جراحی ظاهر سینه جوانتر و متقارن تر به نظر می رسد. برخی اوقات هاله دور سینه بر اثر گذشت زمان بزرگ می شود که این عارضه به خوبی با کمک لیفت سینه قابل درمان است. لیفت سینه موجب جوانسازی ظاهر سینه ها شده و بدون آنکه به بافت آنها آسیبی وارد نماید، سینه ها را به اندازه متناسب بالا می کشد. 

تعریف دیگری لیف سینه : جراحی لیفت سینه یا ماستوپکسی، یک عمل جراحی برای بالا بردن و خوش فرم کردن سینه‌های افتاده است. با از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست، سینه‌ها اغلب فرم زیبا و سفتی خود را از دست داده و به تدریج دچار افتادگی می‌شوند. ماستوپکسی همچنین می‌تواند اندازه‌ی آرئول (هاله‌ی تیره‌‌ی اطراف نوک سینه) را کاهش دهد. اگر سینه‌های شما کوچک هستند و یا حجم خود را از دست داده‌اند ( به عنوان مثال پس از زایمان)، انجام عمل بزرگ کردن سینه همراه با ماستوپکسی می‌تواند به طور همزمان، سفتی و سایز آن‌ها را افزایش دهد.


 دکتر فوق تخصص جراحی سینه تهران

برای مشاهده ویدیوی مرتبط بااین مقاله میتوانید روی فیلم زیر کلیک کنید


2.کاندیدای لیفت سینه چه کسانی هستند؟

لیفت سینه پروسه ای است که کاملاً سلیقه ای بوده و معمولاً برای درمان عارضه خاصی استفاده نمی شود. لیفت سینه برای هر شخص نتیجه متفاوتی داده و ممکن است طبق ایده آل های شما پیش نرود. لذا شرایط ذیل می تواند فرد را به کاندید مناسب لیفت سینه تبدیل نماید: سلامت جسمانی فرد و دارا بودن وزن ثابت، نقش موثری در هر نوع جراحی بازی می کند. عدم مصرف سیگار و دخانیات داشتن احساس بد نسبت به ظاهر سینه ها، از بین رفتن زیبایی و حجم آنها سینه های شما باریک، دراز و یا آویزان شده باشد. زمانیکه بانوان به مدت زیادی از لباس زیر استفاده نکنند، سر سینه های آنها دچار افتادگی می شود. سر پستان و هاله دور آن بزرگ شده و به سمت پایین سینه حرکت کرده باشد. پوست دچار کشیدگی شده و به دنبال آن نوک پستان بزرگ شده باشد. یکی از سینه ها از دیگری کوتاه تر باشد.


3.مشاوره پیش از جراحی لیفت سینه

لیفت سینه مانند هر جراحی دیگری نیازمند پیش آمادگی قبل از جراحی می باشد. صحبت کردن در مورد برخی از مباحث می تواند جراح فوق تخصص پلاستیک شما را برای گرفتن تصمیم درست و همچنین انتخاب تکنیک مناسب برای انجام لیفت سینه ان یاری نمیاد. در ذیل به برخی از این مباحث به اختصار اشاره می نماییم:


4.هدفتان از جراحی لیفت سینه چه می باشد

سینه ها به طور طبیعی با افزایش سن، پس از بارداری و شیردهی و مخصوصا پس از کاهش وزن، دچار افتادگی می شود. این به این دلیل است که پوست و رباط‌های فیبری سینه کشیده می‌شوند، بنابراین بافت سینه تکیه گاهی ندارد و شل می شود. امکان بازسازی تکیه گاه فیبری سینه ها وجود ندارد، اما می توان با برداشتن پوست اضافی، بازسازی بافت سینه و حرکت دادن نوک سینه ها به سمت بهترین موقعیت، آنها را تغییر شکل داد. گزینه های دیگر کاهش اندازه هاله (پوست تیره تر اطراف نوک پستان) یا بزرگ کردن سینه ها به طور همزمان قابل انجام است.
انجام لیفت سینه می تواند سینه ها را سفت تر و بزرگتر کند. بعد از عمل ماستوپکسی سینه ممکن است از نظر ظاهری و زیبایی حس بهتری به دست بیاورید و اعتماد به نفس تان بالا می ورد. این روش لیفت سینه بهترین نتیجه را در مورد زنانی دارد که سینه‌های کوچک و آویزان دارند، اما سینه‌هایی با هر اندازه‌ای را می‌توان ماستوپکسی کرد. 


5.اقدامات و مراقبت های قبل از جراحی لیفت سینه

شما پس از ملاقات پزشک خود در مورد اینکه چرا می خواهید جراحی کنید و چه  انتظاری پس از عمل دارید صحبت کنید. جراح هر گونه بیماری را که در گذشته داشته اید یا داشته اید یادداشت می کند. همچنین وی هر دارویی را که مصرف می‌کنید، از جمله داروهای گیاهی و داروهایی که توسط پزشک شما تجویز نشده است، ثبت می‌کند. پزشک جراح سینه‌های شما را معاینه می‌کند و ممکن است تعدادی عکس برای سوابق پزشکی شما بگیرد. آنها از شما می پرسند که آیا می خواهید شخصی را در طول معاینه همراه خود داشته باشید، و از شما می خواهند که رضایت نامه ای را برای گرفتن، ذخیره و استفاده از عکس ها امضا کنید. جراح قد و وزن شما را اندازه گیری می کند تا مطمئن شود که انجام این عمل بی خطر است. اگر اضافه وزن دارید یا قصد بارداری دارید، جراح ممکن است به تعویق انداختن عمل جراحی شما را پیشنهاد دهد.


6.پیش از جراحی، رعایت و انجام موارد زیر از بیمار خواسته می شود

پیش از انجام جراحی لیفت سینه می بایست وضعیت سلامت عمومی بدن مورد سنجش قرار گرفته و تمامی موارد احتیاطی برای سلامتی فرد مورد توجه قرار گیرد. سینه از جهت سایز، ظاهر، کیفیت بافت پوستی و محل قرار گیری هاله دور سینه مورد بررسی قرار می گیرد. ممکن است عکس هایی پیش از انجام لیفت سینه از شما گرفته شود. در مورد آنچه از جراحی لیفت سینه می خواهید، از شما سوال می پرسد. مراحل درمانی را برای شما تشریح می کند. جراح پلاستیک در مورد نتیجه جراحی لیفت سینه، عوارض و مواردی که نیاز به توضیح بیش تر باشد، با شما صحبت خواهد کرد. نحوه بیهوشی در طول جراحی لیفت سینه دیگر موضوعی است که جراح پلاستیک در مورد آن برای شما توضیح خواهد داد. اطمینان حاصل نمایید تا تمامی سوالات خود را در جلسه مشاوره ای مطرح نمایید. به همین منظور چک لیستی از سوالاتی که در ذهنتان دارید را آماده نموده و طبق آنها سوالات خود را مطرح نمایید. اینکه در مورد تمام جوانب پروسه لیفت سینه اطلاعات کسب نمایید، بسیار مهم می باشد. اطلاعات تکمیل نشده می تواند موجب استرس شما در هنگام جراحی لیفت سینه شود. پس بدون خجالت تمامی پرسش های خود را در زمینه این جراحی با جراح فوق تخصص پلاستیک مطرح نمایید.

 

فوق تخصص جراحی سینه

انتخاب بهترین جراح ماستوپکسی

اگر تصمیم به انجام لیفت سینه دارید، فقط به جراحی مراجعه کنید که به درستی آموزش دیده باشد و تخصص آن اثبات شده باشد و پروانه تخصصی پزشکی داشته باشد. پزشک متخصص جراحی ماستوپکسی در مورد آنچه برای شما امکان پذیر است یا ممکن است بهترین نتایج را داشته باشند با شما صحبت خواهند کرد. اعضای تیم جراحی زیبایی عمل را برای شما انجام خواهند داد. بنابراین پزشک عمومی (GP) بهترین فردی است که به شما می گوید به چه کسی مراجعه کنید. شما باید قبل از عمل با جراح خود در مورد زمان و نحوه پرداخت صحبت کنید. هیچ کسی نیازی به ماستوپکسی فوری سینه ندارد. اگر فرصت فکر کردن به شما داده نشد، باید پیش پزشک دیگری بروید. 


7.در لیفت سینه چه کارهایی نمی تواند انجام دهد؟

لیفت سینه نمی تواند تغییر بسزایی در سایز و یا گرد کردن سینه شما ایجاد نماید. اگر می خواهید سینه شما پر تر به نظر برسد، باید لیفت سینه را به همراه جراحی تقویت بافت سینه انجام دهید. اگر به دنبال آن هستید که سینه شما کوچکتر از مقدار فعلی به نظر برسد، می توانید لیفت سینه را با جراحی کاهش سایز سینه ادغام نمایید. شایان ذکر است که تصمیم گیری جهت انتخاب بهترین روش جراحی سینه بر عهده جراح فوق تخصص پلاستیک می باشد.


8.نتیجه جراحی لیفت سینه

نتیجه حاصل از جراحی لیفت سینه به سرعت قابل مشاهده می باشد. با گذشت مدتی ورم حاصل از لیفت سینه بهبود یافته و اسکار های ناشی از جراحی محو می شوند. نتیجه نهایی لیفت سینه تا چند ماه پس از جراحی مشهود می شود و ظاهر و موقعیت سینه ها با گذر زمان تثبیت می شوند. نتیجه مثبت حاصل از لیفت سینه تا مدت زمان زیادی با شما باقی می ماند. البته عواملی همچون افزایش سن و جاذبه زمین همچنان بر روی ظاهر سینه های شما تأثیر می گذارند. اما به منظور افزایش مدت زمان ماندگاری نتایج حاصل از لیفت سینه بهتر است موارد ذیل را رعایت فرمایید: ماندن در وزن ایده آل انتخاب روش زندگی سالم


9.لیفت سینه و بارداری

لیفت سینه بهتر است زمانی انجام شود که شخص دیگر قصد بچه دار شدن را نداشته باشید. بارداری و شیر دهی موجب افزایش سایز سینه ها می شود. این افتادگی و کشیده شدن سینه می تواند با لیفت سینه بهبود یابد. توجه به این نکته لازم است که کاهش وزن شدید می تواند موجب تأثیر منفی بر روی نتیجه لیفت سینه شود.

 

عمل جراحی ماستوپکسی چگونه انجام می شود؟


جراحی ماستوپکسی انواع مختلفی دارد. بهترین نوع لیفت سینه بستگی به اندازه سینه شما و نتیجه ای که می خواهید دارد. برخی از روش های جراحی ماستوپکسی باعث ایجاد اسکارهای متفاوت بر روی سینه می شود. با دقت تمام و تحقیق لازم باید نوع لیفتی که می خواهید را انتخاب کنید، که وقتی لباس‌های معمولی، سوتین‌ها و تاپ‌های بیکینی می‌پوشید، جای زخم‌ها نباید قابل مشاهده باشند. رایج‌ترین نوع جراحی ماستوپکسی بریدگی در اطراف ناحیه آرئول و خط عمودی زیر سینه است. گاهی اوقات بریدگی در چین زیر سینه ایجاد می شود تا به شکل لنگر عمل کند. پوست اضافی از زیر سینه برداشته می شود، سینه به شکل مخروطی محکم تر تغییر شکل می دهد و نوک سینه ها به سطح بالاتری منتقل می شوند. اندازه آرئول نیز می تواند کاهش یابد.
اگر سینه های شما کوچک و همچنین افتاده است، می توانید آنها را با ایمپلنت های سیلیکونی بزرگ کنید. کاشت سینه تنها راه برای افزایش چشمگیر بالای نوک سینه ها است، اما وزن این ایمپلنت می تواند به مرور زمان دوباره سینه ها را پایین بیاورد. پس مراقب انتخاب تان باشید. تکنیک های مورد استفاده برای برداشتن پوست سینه و تغییر شکل بافت سینه متفاوت است. تکنیک خاصی که جراح پلاستیک شما انتخاب می کند، محل بریدگی ها (برش ها) و اسکارهای حاصل را مشخص می کند.
جراح شما ممکن است برش هایی ایجاد کند:
اطراف آرئول ها - ناحیه تیره تر اطراف نوک سینه ها
امتداد به سمت پایین از آرئول تا چین های سینه
به صورت افقی در امتداد چین های سینه
جراح ممکن است بخیه هایی را در عمق سینه ها ایجاد کند تا بافت سینه را تغییر شکل دهد. همچنین ممکن است از بخیه ها برای کاهش اندازه آرئول استفاده شود. پوست اضافی سینه را برداشته و نوک سینه ها را به موقعیت های بالاتر منتقل می کنند. سپس پوست سینه را جمع می کند. برش ها را با بخیه زده و با نوار جراحی یا چسب های پوستی می بندند.
این روش معمولاً 2 تا 3 ساعت طول می کشد. که می توانید در همان روز مرخص شوید.
پس از لیفت سینه، سینه‌های شما احتمالاً با گاز استریل و یا یک سوتین جراحی پوشانده می‌شود. ممکن است لوله‌های کوچکی در محل برش سینه‌ها قرار داده شود تا خون یا مایع اضافی تخلیه شود.
سینه های شما حدود دو هفته متورم و کبود خواهد شد. احتمالاً در اطراف برش ها درد خواهید داشت  که برای چند ماه قرمز یا صورتی خواهد بود. بی حسی در نوک سینه ها، آرئول ها و پوست سینه ممکن است حدود شش هفته طول بکشد.
در چند روز اول پس از لیفت سینه، طبق توصیه پزشک از داروهای ضد درد استفاده کنید. از زور زدن، خم شدن و بلند کردن اجسام خودداری کنید. به پشت یا پهلو بخوابید تا فشار بر سینه هایتان وارد نشود.
حداقل 1 تا 2 هفته پس از لیفت سینه از فعالیت جنسی خودداری کنید. از پزشک خود بپرسید که چه زمانی برای از سرگیری فعالیت های روزانه مانند شستن موها، دوش گرفتن یا حمام کردن مناسب است.
لوله‌های تخلیه ممکن است در نزدیکی بخیه های شما قرار داده شوند و معمولاً ظرف چند روز برداشته می‌شوند. هنگامی که پزشک لوله ها را برمی دارد، احتمالاً باندها را نیز تعویض کرده یا برمی دارد.
کشیدن بخیه معمولا یک یا دو هفته بعد از عمل انجام می شود.
به مدت 3 تا 4 روز به طور شبانه روزی از سینه بند جراحی استفاده کنید. سپس به مدت 3 تا 4 هفته یک سوتین نرم بپوشید. استفاده از نوار یا ژل سیلیکونی بر روی برش ها برای بهبود زخم پیشنهاد می شود.
تا زمانی که کامل بهبود بیابید سینه های خود را از نور خورشید دور نگه دارید. پس از آن، بخیه های خود را در هنگام قرار گرفتن در معرض نور خورشید کامل بپوشانید.
پس از بهبودی شما بلافاصله متوجه تغییر در ظاهر سینه های خود خواهید شد. شکل آنها در چند ماه آینده همچنان تغییر خواهد کرد و ثابت خواهد شد.
در ابتدا، جای زخم قرمز است. اسکارها در عرض 1 تا 2 سال نرم و نازک می شوند. زخم های ناشی از لیفت سینه را معمولاً می توان با سوتین و لباس های شنا پنهان کرد.
ممکن است متوجه شوید که سایز سینه بند شما بعد از لیفت سینه کمی کوچکتر شده است. حتی اگر کوچک کردن سینه را انجام نداده باشید، ممکن است اتفاق بیفتد. که به دلیل سفت‌تر و گردتر شدن سینه‌های شماست.
نتایج لیفت سینه ممکن است دائمی نباشد. با افزایش سن، پوست شما به طور طبیعی خاصیت ارتجاعی کمتری پیدا می کند. ممکن است کمی افتادگی رخ دهد، به خصوص اگر سینه های بزرگتر و سنگین تری داشته باشید. حفظ وزن ثابت می تواند در حفظ نتایج کمک کند.
 

چگونه می توانم جراحی ماستوپکسی خوبی داشته باشم؟


تا حد امکان از سلامت بدنتان مطمعن شوید. مهم است که وزن خود را با یک رژیم غذایی خوب و ورزش منظم ثابت نگه دارید. پزشک عمومی شما می تواند در این مورد به شما مشاوره دهد.
اگر سیگار می کشید، حداقل شش هفته قبل از عمل ترک کنید زیرا به کاهش خطر کمک می کند. نگران شسو موها در نزدیکی محل بریدگی نباشید، 24 ساعت قبل از عمل خود حمام یا دوش بگیرید. 

درمان جایگزین جراحی ماستوپکسی چیست؟


یک جایگزین ساده برای لیفت سینه، پوشیدن سوتین های بالشتکی است. اگر پوست خیلی شل ندارید و سینه هایتان افتاده نیست، بزرگ کردن سینه با استفاده از ایمپلنت های سیلیکونی ممکن است گزینه خوبی برای شما باشد. اگر سینه های شما افتاده و خیلی بزرگ است، کوچک کردن سینه ممکن است نتیجه دلخواه را به شما بدهد.
بسیاری از خانم‌ها می‌خواهند پس از بارداری آخرشان، سینه‌شان را لیفت کنند، بنابراین اگر قصد دارید بچه‌های بیشتری داشته باشید، باید جراحی خود را تا بعد از آن به تعویق بیندازید. اگرچه هیچ خطری وجود ندارد که جراحی ماستوپکسی سینه مانع باردار شدن شما در آینده شود، و معمولاً با شیردهی تداخلی ایجاد نمی کند، باردار شدن  مجدد احتمالاً باعث کشیدگی سینه و کاهش نتیجه نهایی عمل می شود. اکثر جراحان پس از قطع شیردهی، عمل جراحی را به مدت 6 تا 12 ماه به تعویق می اندازند، تا سینه فرصت داشته باشد تا به شکل اولیه خود بازگردد.

خطرات و عوارض جراحی ماستوپکسی سینه چیست؟


مانند تمام عمل‌ها، جراحی ماستوپکسی سینه با خطراتی همراه است. اگرچه خطرات آن بسیار کم است، ولی مهم است که آنها را در مقابل مزایای احتمالی جراحی بسنجید. و خطرات و عواقب آن را با جراح خود در میان بگذارید تا مطمئن شوید که عوارض و عواقب احتمالی آن می دانید.
 

دیدگاه خود را برای ما ارسال کنید